بلوتوث 5 با سرعت بیشتر، برد بالاتر و بهینه سازی جهت اینترنت اشیا رونمایی شد

5-5-1-800×450

بلوتوث 5 با سرعت بیشتر، برد بالاتر و بهینه سازی جهت اینترنت اشیا رونمایی شد

نویسنده : پرهام هادیخانی

چهارشنبه,26خرداد 95 ساعت 19:00

بلوتوث یکی از قدیمی ترین قابلیت های موبایل هاست که از مدت ها قبل در این گجت ها حضور دارد. گرچه شاید با ورود فناوری وای فای این شیوه انتقال اطلاعات اهمیت گذشته خود را از دست داده باشد، اما بر خلاف تصور ما قرار نیست به این زودی ها منسوخ شود، در عوض نسخه پنجم آن با پیشرفت چشمگیری در سرعت ، برد مفید و بهینه سازی مصرف انرژی و البته پشتیبانی بیشتر از اینترنت اشیا در راه است.

بلوتوث ۵ بالاخره به صورت رسمی رونمایی شد و حالا مشخص شده که وعده های بنیاد توسعه این فناوری به طور کامل محقق شده است، چراکه حالا برد مفید اتصال آن چهار برابر بیشتر و سرعت انتقال اطلاعات در آن تا دو برابر افزایش یافته است.

اما یکی از مهمترین بهینه سازی های نسخه پنجم بلوتوث مربوط به سرعت انتقال اطلاعات در ابزارهای بلوتوثی موسوم به «متصل نشدنی ها» (connectionless) است. ابزارهای متصل نشدنی به طور معمول جهت اتصال به تمام گجت هایی که در محدوده آنها قرار می گیرند به کار می روند. البته در اینجا هدف مبادله دیتا نیست، بلکه این اتصال جهت شناسایی موقعیت مکانی دیوایس ها نسبت به یکدیگر به کار می رود.

با ورود بلوتوث ۵ سرعت اتصال در این نوع ارتباط ها تا هشت برابر بهبود یافته است. با این افزایش چشمگیر کارایی، حالا نشانگرهای متصل نشدنی نه فقط جهت موقعیت یابی اشیا، بلکه برای کنترل موجودی کالاها در انبارها نیز قابل استفاده خواهند بود.

طبق وعده Bluetooth SIG، نسل تازه فناوری بلوتوث در ماه های انتهایی سال جاری میلادی یا در آغاز سال ۲۰۱۷ وارد بازار خواهد شد. پس هنوز مدت زیادی فرصت باقیست تا بتوانیم به طور عملی کارایی این پروتکل اتصالی به روز شده را به طور عملی مورد آزمایش قرار دهیم.

Share the Post